Stránky


piatok 13. augusta 2010

Prvé 2 roky života

Valerijko sa narodil ako plánované bábetko, tehotenstvo prebiehalo viac-menej bez problémov až na počiatočné špinenie na ktoré som brala Duphaston (do 10tt) . Pôrod prebehol tiež bez problémov, apgar skóre 10-10-10. 3660gr, 51cm ,41tt.
Mal pomerne velkú hlavičku 36cm (vraj u autistov časté) my sme tomu nepripisovali význam.
V. bol v pôrodnici pomerne kludné bábetko, budil sa len na papanie, kojenie nám šlo, pekne priberal. Od narodenia si broukal aguu, agiii, hlavičku pekne držal už v pôrodnici. Nebol prehnane dráždivý, ani plačlivý.
Tešili sme sa, že máme zdravé bábetko, zvlášť, keď sme žial zažili priamo v pôrodnici 2 mamičky, ktoré šli domov bez bábetiek :(
V. nemal ani popôrodnú žltačku , vzhľadom na to, že sme mali krvnú inkontabilitu (ja Rh negatív, muž Rh pozitív) to bol skoro zázrak. Zato mal vyrážku po celom telíčku, vraj spôsobenú skorým odtokom plodovej vody.

Po príchode z pôrodnice sme sa tešili z dobrého bábetka. To trvalo 2 týždne, potom sa začal prejavovať, menej spať, občas spal za 24h len 9h to bolo zúfalé. Spať chodil veľmi neskoro, kľudne o pol noci, nedarilo sa nám vybudovať žiaden režim. Uspávali sme ho úmorným skákaním na fit-lopte, občas aj 3h kým zaspal.

V 6 týždňoch sa na nás začal usmievať, rozprával si slabiky, neskôr okolo 4m cielene chytal hračky, hral sa s nožičkami, mal rád plyšové tváre, hračky s tvárami. Nevykazoval žiadne známky autizmu. Až na jediný- veľmi sa smial vždy na konci filmu titulkom, dokonca sa smial aj vopred, akýmsi pre mňa dodnes nezisteným spôsobom vedel, že tie titulky na konci filmu budú.
V 4m sa mi ho podarilo naučiť samého zaspávať pri hudbe. Často sa v noci budil a vyžadoval kojenie (až do 18m)

Jeho motorický vývoj bol veľmi popredu v 5m sa húpal na kolienkach, v 6m si sám sadol, v 7 sa naraz postavil aj rozliezol. V 8 m stále bez opory a v 9m nie chodil, ale priam behal. Boli sme hrdí rodičia :)
Aj pani Mudr. pediatrička nevidela na ňom nič nezvyčajné až na to, že bol podla jej slov veľmi šikovný. :)

Po začiatku príkrmov nastali krušné časy, bol veľmi výberový v jedle, nechcel jesť takmer nič v roku mal len 8,5kg. Skúšali sme všetko možné, variť mu aj sme kupovali, keď nestačil náš výber jazdili sme do rakúska.Pomerne neskoro mu začali rásť zúbky, takže dlho jedol len kašovitú stravu.Jediná cesta ako do neho niečo dostať bolo pustiť mu reklamy (ktoré miluje dodnes) a nenápadne do neho natlačiť pár lyžičiek jedla. Inak vrieskal len tú lyžičku zbadal :(

Po očkovaniach hexa vakcínou sa vždy jeho stav prudko zhoršil, začal byť "mimo" prestal mať očný kontakt, plakal bez príčiny, ale úplne strašne, celé stehno mu opuchlo :(

Čo bolo zarážajúce, tak nemal rád, keď sa mu niekto venoval v zmysle ukazovania si v knižke, pomenúvanie vecí, ukazovanie na veci, hral sa rád osamote, skúmal predmety, mal rád zvukové hračky, svetielka.
V tomto veku neukazoval,na meno reagoval ale neskôr reagovať prestal. Očný kontakt veľmi výberový len keď chcel on.
Bolo to ťažké obdobie, ľudia nám dávali dobre mienené rady, že sa mu musíme viac venovať, mne bolo do plaču pretože to odmietal.Doniesla som knižku? S revom ju zahodil a utekal preč, nútením do spoločného hrania som trápila vlastné dieťa!! Chodili sme aj do materského centra,tam ho to bavilo 3x viac tam už nechcel a celý čas ma ťahal za ruku preč a poplakával. (neskôr aj zúril)
Výrazná bola jeho aktivita, liezol po výškach, po nábytku, nepoznal nebezpečenstvo, občas mal záchvaty bezdôvodného smiechu, točil sa dokola a nepríčetne sa smial.  Ochutnával "nejedlé" veci, všetko sme museli mať poschovávané po výškach. Miloval mobily, akúkoľvek elektroniku, vodičku prelievať.
Do roka sme s ním absolvovali dve pseudodovolenky, dovolenkami by som celodennú starostlivosť o hyperaktívne dojča zrovna nenazvala. On to ale zvládal dobre, nevadilo mu spať mimo dom, hlavne že bola na blízku mama s mliečkom a kazeták s krylom pri ktorom v tej dobe zaspával :)
V 18m sme riskli egypt, V. nemal žiaden problém, šantil v bazéne, občas aj v mori. Zvládol aj let lietadlom. Na tejto dovolenke sa nám pokazil nácvik na nočník, doma bol od 11m naučený po obednom spánku cikať do nočníka, tu sa to odbúralo, po návrate ho bojkotoval.

 Emočne bol na tom vždy dobre, cudzích ludí rozlišoval, prebehlo u neho obdobie separačnej krízy, na ludí sa usmieval, mal rád fyzický kontakt,nevadili mu zmeny, preto nás nenapadlo slovko AUTIZMUS...

S tým, že nerozpráva sme sa nezaťažovali žil v bilingválnom prostredí a tieto deti obvykle začínajú rozprávať neskôr. No okolo 18m mi začalo byť divné, že nespolupracuje, že sa mu nedá nijak venovať, že ho nezaujíma čo robíme my, nezapája sa do bežných denných činností. Mal síce obdobie kedy napr aj dával pá pá ale potom úplne prestal a vôbec zrazu nechápal, čo od neho chceme.
Keď bol v tomto veku, hra nebola výrazne odlišná od rovesníkov, staval si lego, jazdil s autíčkami, občas po nás aj imitoval upratovanie a pod. Zvláštne bolo zoraďovanie predmetov do rád (v tomto veku to rady robia aj zdravé deti)
Tak isto rôzne vzorce, stavby robil z čohokoľvek. Vtedy sme to pripisovali veľkej kreativite...
Žial jeho hra na tejto úrovni zostala a v mnohom ešte klesla..
Vtedy mi náhodne dala kamarátka Paffi z netu odkaz na stránky macešky z rodiny.cz má v pestúnskej opatere autistické dievčatko keď o nej písala, tak mi prišla veľmi podobná nášmu Valerijkovi. To ma donútilo nájsť odborníkov z DIC Trnava, ktorí nás pomerne skoro (dnes to trvá dlhšie) zobrali na diagnostiku.

Všetci čo nás poznali sa nás snažili utešovať, že to nič nebude max oneskorený vývoj reči, dysfázia. Aj pani doktorka nás ukľudňovala, že nech sa nenecháme rozhodiť informáciami z internetu. O to väčší bol pre nás šok, keď sme sa v 2,5 roku dozvedeli záver "detský autizmus"

4 komentáre:

 1. Valerik byl čiperný i jako miminko:-) Myslíš, že se u něho autismus projevil až po očkování, nebo třeba se už autismus projevoval i tou výběrovostí v jídle apod.a tím očkováním se to zhoršilo.
  Já souvislost s očkováním u Járy nevidím, on měl regres kolem 3. roku. Když jsem si ale zpětně promítla, co dělal před tím 3. rokem,jak se choval apod., tak tam rysy autismu už byly i před regresem. Jen se pak ty auti projevy zhoršily.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Moni U nás do prvého očkovania to bolo normálne mimino, prvé očkovanie hexou v 3m myslím a s každým dalším sa to zhoršovalo, najhoršia bola 3 dávka hexy :(( takže to neviem posúdiť, nič na ňom nebolo vidno aj spätne keď pozeráme, miloval hračky s tvárami, na usmev sa usmieval, pekne sa kojil, spal relatívne prijatelne, nebol nekľudný, džavotal si, napodobňoval, takže fakt netuším....

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ahojky,narazila jsem od holek na Váš blog...:-)
  Musím říci,že Valerijko je hodně podobný naší Justy..ten začáteční vývoj jako miminko,jak přes kopírák...:-)
  Je to moc krásný kluk,to očkování bylo u Vás jistě příčinou:-(Nevím jesti nebylo příčinou i u nás,Justy dostala 3 dávku v 8 měsících a v 9 měsících už to jelo,záchvaty a kolem 10 měsíců regres,přestala mluvit,jevit zájem atd....podobně jako u vás..je to hrozné,ale já věřím,že očkování je příčinou...:-(Budeme k Vám moc rádi nakukovat a přejeme hodně štěstí...:-)Lucka s Justýnkou

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ahojte tiež mám syna autistu.Spozorovala som to keď mal rok a keď sa začal hrať a nevydával žiadne zvuky.Hrával sa s autíčkom aj celé hodiny a zvuk nikde.A preto som začala u odborníkov hľadať pomoc.Všetci mi len hovorili ako to viem veď to sa tak rýchlo nedá zistiť.Od narodenia bol veľmi plačlivé dieťa a zaspával len pri mne hladením ruky.Nikoho do svojej blízkosti nepripustil do 2 rokov.Ani otca ani sestru.Keď sme išli vonka vždy to muselo byť rovnaká trasa a keď som niečo pomenila nastala panika a prudká zlosť.Teraz ide mať malý 3 roky a zrazu sa všetci zhodujú na tom ,že je autista.Zohnala som miesto v DIC bb a malý tam chodí na 4 hodiny.2 krát do týždňa Začiatky boli veľký plač.No teraz plače keď ho idem zobrať domov.Vždy vyžaduje aby som mu povedala,že tu na neho čakám,a že prídem po neho.Vtedy je všetko ok.Ale keď zabudnem prejaví sa to na ňom tak,že do mňa sotí a odstrčí ma a tým mi dáva najavo,že sa hnevá.Požiadala som aj o predlženie materskej a budem s autizmom bojovať a pomáhať malému aby jeho život bol pre neho o niečo jednoduchší.Stretávam sa na ulici s ľuďmi,ktorý ho okrikujú lebo si myslia aký nevychovaný chlapec je,ale keď do toho zasiahnem a poviem malý je autista hneď prichádza pochopenie.Viem ako trpí malý a pre mňa nikdy nebude hanba postaviť sa za neho.Moja mama to veľmi neprijala.Stále len tvrdí,že je zdravý a aby som s neho nerobila postihnutého.Celým svojím životom som prechádzala nepochopením takže je mi jedno ak ma nechápu.Myslím,že žiadna matka nechce aby dieťa trpelo a ja sa snažím môjmu malému pomáhať ako len viem.A ževraj autizmus sa dá diagnostikovať len v 5 rokoch pekná blbosť. Takú lekárku by som vyhodila s lekárskej komory.To je asi všetko čo som chcela napísať a držím vam palce a veľa trpezlivosti.Tieto deti to doslova vyžadujú.

  OdpovedaťOdstrániť

O nás

Moja fotka
Som 38 ročná mamička 13 ročného autistického chlapčeka Valerijka, diagnozu dostal v 2,5 roku v DIC Trnava - Poruchy autistického spektra-detský autizmus