Stránky


pondelok 7. februára 2011

GAPS naše snahy

Skrátené o čo ide v GAPS, za ciel je eliminovať kvasinky, takže v počiatočnej fáze je to veľmi drastická diéta, dieťa 1-3 dni max 7 môže jesť len silné vývary z mäsa (rôzne druhy, vrátane kostí, drene) k tomu max. zeleninu (niektoré druhy) na pitie sa odporúča neperlivá minerálka, čaje (nesladené) zázvorový čaj, štava z kyslej kapusty (prírodné probiotiká) . Fáza je individuálna, kým má človek hnačku, krvácanie, bolesti nemal by ísť do dalšej fázy, postupne sa pridáva surové vajce do polievky, doma robený zakysaný jogurt (po lyžičkách), avokádo, až sa postupne prejde do plnej diéty. GAPS tvrdí, že žiadne výživové doplnky, detoxy a pod u autistov nie sú nutné akonáhle sa vylieči črevo, začne správne pracovať tráviaca sústava, tak sa začnú tvoriť žalúdočné štavy , začne fungovať pankreas, pečeň, žlčník a organizmus vie využiť prospešné látky z potravy. Tým pádom má dostatok vitamínov, minerálov. Zároveň potraviny používané v GAPS sú aj detoxikačné, takže sa organizmus detoxikuje aj z tažkých kovov a iných látok. Tvrdí sa že 90 percent imunity je v čreve a autistické deti ho majú extrémne narušené v USA už funguje názov "autistická enterokolitída" je veľmi časté, že autistické deti sú veľmi výberové čo sa jedla týka, obvykle majú radi potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index, plno bielej múky, lepku a kazeínu.
GAPS tvrdí, že doma robené zakysané jogurty tolerujú aj autistické deti kazeín sa tam nejak ničí.
neskôr sa môže aj maslo a určité druhy syrov, takže v tomto smere je GAPS tolerantnejší ako GFCF. No zase je krutejší v tom, že sa nesmú žiadne škrobové veci takže ani cestoviny, ani kukurica, ani zemiaky, ani ryža :( základ stravy tvoria vývary, mäso (akékoľvek) ,vajcia,  zelenina, ovocie sa tiež môže ale postupne a kvôli cukrom nie viac ako 2 denne. Môže sa sladiť medom. Na ten sme už úspešne prešli.
Základom stravy je strava organická a bio, čo je v našich podmienkach dosť nezrealizovatelné a finančne náročné. :( aj tak lepšie nebio GAPS ako iné škodliviny. GAPS protokolom sa dá dosť vecí nahradiť, napr. chlieb sa pečie z orechov, vajec, masti , neskôr masla, môžu sa aj rôzne kokosové maslá a pod. oleje. Miesto orechov aj ako základ môže byť kokos. CHlieb sa dá robiť aj na sladko ako koláč, môže sa do neho pridať škorica, jablko. Robili sme už 3 rôzne GAPS chleby a všetky boli vynikajúce. Je to skôr ako koláče, na sladko to chutí lepšie. Robia sa aj rôzne lievance, palacinky z vajec, zeleniny, dajú sa spraviť mäsové fašírky, kuracie nuggety (miesto strúhanky mandle) , dá sa spraviť domáci kečup miesto octu citron, miesto cukru med. Niektorí ludia robia domácu majonézu vajce plus olivový olej.
Je veľmi tažké previesť dieťa na túto stravu, no ako som sa dočítala na blogoch, raz sa to zlomí a dieťa to začne jesť, sú na to rôzne metódy môže sa napr. začať tak, že sa niektoré potraviny nahrádzajú GAPS variantami aby si dieťa zvykalo na rôzne iné chute. Kludne vraj sa môže začať tými sladkými jedlami ktoré sú skutočne vynikajúce :) , dalšia metóda je podmienovanie zješ toto, dostaneš toto za odmenu. a posledná najdrastickejšia je metóda rýchleho rezu. Proste sa ide hneď na intro diétu, nedá sa nič iné ako vývar. Postupne sa pridávajú potraviny. Niektoré mamičky Intro skúsia počas choroby, kedy dieťa obvykle aj tak nič nechce jesť. Teória a prax GAPS hovorí, že čím viac dieťa začne jesť tieto chute a stravu, tým viac to začne vyžadovať. Chute sa mu menia a prestávajú tie náhle chute na sladké, lepok, mlieko.

A aká je u nás prax? Valerikovi som nechala ešte kukuričné chrumky a občas ryžu v škôlke. Plus kečup kde je trstinový cukor (nepovolený) lepok sa snažím vylúčiť v nedelu mal kuracie nuggety z mekáča, lebo šiel k ockovi a je to rituál. V noci sa zase zobudil s bolestami brucha, naštastie nie až tak silnými. S diétou sme začali koketovať niekedy vo štvrtok a V. úspešne bojoval a bojkotoval. Stále nosil obrázky kakao a pizza, ale nedostal. Vždy som mu zopakovala NIE, potom ťa bolí bruško. Prebehlo pár záchvatov, pár plačov. No dnes dúfam sa to zlomilo. Zjedol všetko sladký koláčik, ktorý 3 dni odmietal ešte aj dnes na desiatu :) , vypil deci a pol čerstvej jablčnej štavy (doma robenej) riedenej s vodou pol na pol a s medom. Zjedol asi 10 mini fašíriek, v škôlke 10 lyžíc vývaru (včera ho zjedol asi liter 6 tanierov!!) Trošku žul (ale vypľúval) surový zeler.  v škôlke mal ryžu a chrumky s kečupom (nechcel donesené jedlo, vzdoroval) Mňa ukľudnilo tvrdenie GAPS, že vlastne aj to málo zdravých potravín, ktoré je, mu dá viac živín ako tá jeho predchádzajúca strava, a vedela som, že mnohé deti na GAPS nejedia skoro nič aj mesiac a žijú :) tak proste som ponúkala aj viac variánt keď si nič nevybral, tak vajcia obvykle zjedol :) do toho to zajedal surovou mrkvou a kapustou, jedol vývar (mäso odmietal) pil veľa čaje a keď bolo veľmi zle, tak chrumky s kečupom, takže úplne o hlade nebol ani jeden deň. je veľmi náročné finančne aj psychicky stále vymýšlať jedlá čo by asi tak jedol :( dúfam, že si časom zvykne na tieto jedlá a nebudú to také boje :( jeho sa nedá do ničoho nútiť, skôr zaberá jesť to pred ním pochutnávať si a jemu akoby nedať :) to je schopný to človeku aj z rúk vytrhnúť :) No uvidíme ako sa nám bude dariť ďalej. Mám veľmi dobrý pocit, keď zje nejakú zeleninu a vypije trocha ovocnej šťavy, pred tým nič z toho nehrozilo. Čo ma ešte zaujalo, pomerne dosť rodičov hlásilo výrazné zlepšenie nálad dieťaťa. Sú tam aj krízy v podobe die off (to je výraz na prejavy, kedy odumierajú kvasinky a spôsobujú ich toxíny rôzne problémy) kedy môže byť podráždenosť, nespavosť. No inak si chvália, že deti čo nejedli, jedia, čo nespali spia, čo boli úzkostné, mrzuté tie sú veselé a šťastné. Ja tiež vidím na . že aj keď nič nejedol veľmi menilo sa mu správanie, prišiel mi kľudnejší taký viac dobre naladený, spal celé noci, nebudil sa s bolesťami a nafukovaním. K tejto diéte sa doporučuje brať BIO-KULT probiotiká dajú sa kúpiť z UK, pošlú aj na SK: napr. amazon. Tak isto existuje kniha GAPS-syndróm trávenia a psychológie.Budem sem postupne pridávať recepty zo zahraničných zdrojov, ktoré máme vyskúšané.

Koketujeme s GAPS :)

V poslednej dobe sme si "užívali" . V. 4 dni po sebe k večeru plakal, mal kŕče, pôvodne sme si mysleli, že je to slepák, tak sme na pohotovosť chodili ako na klavír. Za 4 dni sme to zvládli 5x. Kedže nemluví a nespolupracuje bol orieškom chirurgie :) Sono mu robili 3x vždy so záverom, že slepák je hraničný, brušná uzlina napravo zväčšená. Naproti tomu však mal nízke CRP čo pri slepáku býva zvýšené (brali mu ho 3x z prsta) , 2 vyšetrenia cez konečník tiež nepoukazovali na slepák. Naproti tomu sa niektorým z chirurgov zdalo, že reaguje vpravo bolestivo.To isté na sone. Celé to vlastne spustil obed v škôlke-vyprážaný karfiol, ktorý jedol, ale bežne ho neje. Veľmi ho nafukovalo. Neviem čo skutočne sa tým podráždil slepák, alebo to slepák nebol. 4dni nám s príchodom večera začínal plakať a pýtal sa na pohotovosť. (chcel ísť len do dedkovho auta, ktorým sme ho tak vozili, inak ním nechodíme) Spočiatku to bolo strašné kričal ako zvieratko v pasci, oháňal sa nenechal na seba šiahnuť. Sono to sme na ňom museli ležať a držať ho. Dalšie dni už síce plakal,ale držal a ležal.
Naštastie dr neboli horliví ho rezať, alebo nás hnať do nemocnice, bývame kúsok. Nezvracal, teplotu nemal. Ale bolesti čím dalej horšie. Dr. nám už tvrdili, že je to psychické a že prečo nie je medikovaný.. Konzílium psychiatra som odmietla. Predsa nebude dopovať dieťa, ktoré ešte včera malo podráždený slepák?? Okrem toho ho poznám a jasne som videla, že to je bolesť a nie úzkosť, to matka vycíti.
Potom ma naviedli kamarátky s autíkmi, žeby to mohli byť nejaké cudzopasníky. Uprosila som ich na pohotovosti (celé toto sa odohrávalo počas štátneho sviatku a víkendu) aby mi predpísali vermox. Po prvej dávke som mala späť spokojné dieťa. Podarilo sa nám vybrať celú dávku, všetko sme doma dezinfikovali savom, preliečili sa preventívne. No nikto nemal ani náznak cudzopasníkov, ani V. bol to taký výstrel na slepo. Ani testy u pediata nič neodhalili. 3 týždne bolo ako-tak dobre a potom jeden deň, keď zase jedol fornetti plus deň pred tým sme sa do neho snažili narvať vermox (opakovanie po 3 týždnoch) tak to zase začalo. Večer nevedel zaspať , nakoniec zaspal ale o 2,00 bol hore a hrozne kričal. Dala som mu v zúfalstve nurofen, ktorý prakticky nedávam. Do 10 minút bolo dobre.  To už mi bolo divné.. Keď m tie problémy začali pár ludí ma upozornilo na kvasinky, žeby to mohlo byť ono. Po tej posilnovacej dávke vermoxu to zase začalo, tak som premýšlala, či ten prvý vermox (bral ho 6 dní)nevylikvidoval kvasinky ale zároveň aj črevnú fĺoru kde sa oni premnožili po jeho vysadení. Totiž V. sa vôbec neškabal, akonáhle dobral vermox začal sa škrabať. Pediatrička povedala, že je vylúčené aby mal teraz cudzopasníky aj keby ich znova chytil tak majú 3 týždnový vývojový cyklus. Pri kvasinkách je typické, že sa dieťa škrabe, rôzne exémy, bolesti hlavy a x. prejavov ktoré na neho sedeli. Ako som sa o to začala zaujímať, zistila som, že údajne veľa detí z auti spektra na ne trpia. Čo ma zaujalo, tak pri liečbe chemickými liekmi ako nizoral takmer úplne ustúpia auti prejavy (počas liečby) no po dobratí liekov zase nabehnú. Týmto spôsobom a vďaka auti mamičkám od nás zo škôlky som sa dostala k diéte GAPS. Je to diéta vytvorená a premodifikovaná lekárkou, špecialitkou na výživu a matkou autíka , dnes už údajne zdravého syna. Tvrdí, že touto diétou sa dá výrazne pomôcť autistickým deťom. Je to pomerne zložitá teória, určite dodám odkazy na zahraničné stránky, u nás to takmer nikto nepozná. Zmyslom diéty je eliminovať kvasinky, je veľmi podobná ako klasické anti kvasinkové diéty tie si ale vyžadujú aj rôzne minimálne prírodné prípravky ako oregánový olej, citricid. Tie by som do syna nedostala sú výrazné chuťovo. GAPS by mala črevo uzdraviť a obvykle stačí ju držať aspoň 2 roky, potom už sa môžu kludne príležitostne všetky potraviny. Na rozdiel od GFCF ktorá by sa mala držať celý život.
Momentálne sa necítime na plnú GAPS diétu tak ako by mala bežať, ale snažíme sa mnohé veci nahradiť. V. strava bola poslednú dobu veľmi výberová jedol len samé cukry, lepok, kakao. Museli sme spraviť nejaký rez. Je to boj, hádam budeme mať dosť sily ho bojovať.

O nás

Moja fotka
Som 38 ročná mamička 13 ročného autistického chlapčeka Valerijka, diagnozu dostal v 2,5 roku v DIC Trnava - Poruchy autistického spektra-detský autizmus