Stránky

štvrtok 9. februára 2017

Ako pokračujeme a ako sa máme

Valerijko má už 12 rokov a určité pokroky nastali ;)

Naučil sa velmi obstojne korčulovať ako na in line tak na ľade a veľmi ho to baví.

Naďalej navštevuje špeciálnu školu , kde chodí rád a veľmi sa socializuje s deťmi.

Snaží sa hrať spoločenské hry, veľmi ho baví kresliť , malovať. Navštevuje krúžok kreslenia prostredníctvom občianskeho združenia Čmelík.

Stále je neverbálny, no začal písať ako tlačeným na papier ( pokúša sa aj o písané ;) tak aj na počítači..
Na youtube si dokáže vyhľadať a napísať, čo ho zaujíma.

Z autistických prejavov nám zostali buchotanie, poskakovanie, strach zo psov , ulpievanie na činnosti čo ho baví a neverbalita.. Ostatné sme viac menej úspešne zvládli...

Veľmi ho baví variť, piecť, dokáže pomocť v domácnosti, umývačku naloží aj vyloží , dokáže si s pomocou urobiť cesto na palacinky, fašírky a aj si ich obracať na panvici ;)
Fascinácia vodou troška sa stlmila, plávať ho baví stále veľmi no prelievanie vody momentálne nahradilo zapalovanie a sfukovanie sviečok .

Gaps dietu už nedržíme, no naďalej sa snažíme max o zdravú, bio stravu, bez cukru a jednoduchých škrobov a obilnín... Zhrešenie v strave sa okamžite odrazí na jeho správaní.
Po ukončení Gaps pribral 20 kg za 2 roky takže z podvýživeného dieťaťa sa stalo takmer obézne :/ bohužial to prispelo k ortopedickým problémom a momentálne máme predpísane beckerove ortézy , špeciálne topánky ( hrozili nám aj operáciou) neviem ako to zvládneme, skúsime to rozrehabilitovať.

Odporúčam rodičom dať si dieťa aj bez viditelných problémov vyšetriť ortopédom a navštevovať rehabilitácie. Naša rehabilitačná pracovníčka nás upozornila , že sme mali chodiť od malička, nakoľko tréning fyzickej stránky može posunút aj tú psychickú ..

Valerijkovi zistili aj pomerne tažkú alergiu a astmu, no naštastie aeriusom dosť dobre kompenzovanú nechal si spraviť aj kožné testy, som na neho hrdá ;)


1 komentár:

  1. Ahoj Hanko,

    mohu se zeptat jak jste byli spokojeni s GAPS? Jak jste na ni byli dlouho a proc jste prestali?

    Dekuji, Marketa

    OdpovedaťOdstrániť

O nás

Moja fotka
Som 38 ročná mamička 13 ročného autistického chlapčeka Valerijka, diagnozu dostal v 2,5 roku v DIC Trnava - Poruchy autistického spektra-detský autizmus